AHA kyseliny

 

AHA kyseliny (tzv. alfa-hydroxykyseliny) jsou kyseliny rozpustné ve vodě, které údajně pro jejich účinky využívala již samotná Kleopatra. Někdy se také můžete setkat s označením ovocné kyseliny, a to z důvodu, že se vyskytují především právě v ovoci. Nicméně AHA kyseliny se vyskytují i v dalších potravinách, například v zelenině či mléce.

Tyto kyseliny nachází využití v kosmetickém průmyslu, kde se využívají například při chemickém peelingu. Dokáží totiž rozpouštět vazby mezi kožními buňkami a zbavovat tak pleť odumřelých kožních buněk. Dále je najdete v přípravcích pro čistou pleť a v nejrůznějších krémech.

Využití AHA kyselin v kosmetice

Jsou také oblíbené, protože jsou vhodné na každý typ pleti. Mezi hlavní výhody AHA kyselin patří:

 • odstranění odumřelých buněk pleti,
 • redukce akné,
 • redukce vrásek,
 • sjednocení tónu pleti,
 • hydratace pleti,
 • rychlejší regenerace pleti,
 • pomoc při stahování rozšířených pórů.

Jak poznáte AHA kyseliny ve složení produktu?

V kosmetice se využívá několik typů AHA (alfa-hydroxykyselin), které jsou oblíbené pro své exfoliační a hydratační účinky. Zde je přehled pěti běžně používaných AHA kyselin:

 • Kyselina glykolová (Glycolic Acid) - Stimuluje obnovu pokožky, zvyšuje její hydrataci.
 • Kyselina mléčná (Lactic Acid) - Jemně exfoliuje, zlepšuje hydrataci a texturu pokožky.
 • Kyselina citronová (Citric Acid) - Posiluje antioxidační účinky, vyhlazuje a rozjasňuje pleť.
 • Kyselina mandlová (Mandelic Acid) - Méně dráždivá, vhodná pro citlivou pleť, anti-aging účinky.
 • Kyselina jablečná (Malic Acid) - Podporuje hydrataci a zlepšuje celkový vzhled pleti.

Tyto kyseliny se často používají v různých kosmetických produktech jako jsou séra, krémy a peelingy pro zvýšení jejich účinnosti v oblasti omlazení a zlepšení stavu pokožky.

AHA kyseliny na akné

Pokud vás trápí akné a nerovnosti pokožky, pak jsou přípravky s AHA kyselinami pro vás jistě zajímavou volbou. AHA kyseliny v sobě obsahují tzv. chlorhexidin, který má dezinfekční a antioxidační účinky. Tyto ovocné kyseliny dokážou odstranit odumřelé kožní buňky a čistit póry. Pronikají do hloubky pokožky a pomáhají vyhladit povrch, čímž zlepšují texturu pleti a minimalizují tvorbu nových pupínků.

Vyzkoušejte např. látkovou masku 7days Detox Acid Látka Maska AHA a BHA kyselinami. Tato maska pomáhá odbourávat odumřelé kožní buňky, čímž snižuje tvorbu pupínků a akné. 

AHA kyseliny na pleť s pigmentovými skvrnami

V naší nabídce najdete například sérum na pigmentové skvrny od značky ANTISPOTIQUE. To v sobě obsahuje právě AHA kyseliny pro regeneraci pleti, a také kyselinu hyaluronovou pro hydrataci a svěžest pleti.

Variantou je i noční bělicí krém na pigmentové skvrny, také od značky ANTISPOTIQUE. Tento krém díky svému složení v kombinaci s AHA kyselinami výrazně urychluje bělení pleti a výsledky uvidíte již po 7 dnech používání.

Pokud budete kosmetické přípravky s AHA kyselinami používat pravidelně, bude vaše pleť opět hydratovaná, čistá a celkově bude působit zářivým a mladistvým dojmem.

AHA a BHA kyseliny - jaký je v nich rozdíl?

BHA kyseliny jsou příbuzné AHA kyselinám. Ovšem zatímco AHA kyseliny působí ve svrchních vrstvách pleti, tak BHA kyseliny pronikají do hlubších vrstev a dokáží tak pleť lépe pročistit.