BHA kyseliny

BHA kyseliny (tzv. beta-hydroxykyseliny) jsou organické sloučeniny, které díky svým vlastnostem nachází uplatnění především při anti-ageing procedurách, kosmetickém peelingu pleti a léčbě akné.

Právě pro pleť, kterou trápí akné, jsou kosmetické produkty s BHA kyselinami ideálním pomocníkem. BHA kyseliny totiž pronikají do hlubokých vrstev pleti, do pórů, kde rozpouští maz a krásně ji čistí. Současně zbavují pleť odumřelých kožních buněk a mají antibakteriální a protizánětlivé účinky.

Navíc mají následující vlastnosti:

  • Eliminují černé tečky a akné.
  • Vyhlazují a zklidňují pleť.
  • Mají protizánětlivé účinky.
  • Zklidňují citlivou pleť a zmírňují podráždění.
  • Sjednocují tón pleti.

Díky těmto vlastnostem jsou BHA kyseliny skutečně velmi vítané pro všechny problematické typy pleti.

Pokud chcete vyzkoušet účinky BHA kyselin i na své pleti, můžete využít například naši textilní pleťovou masku 7days DETOX. Tato maska navrátí vaší pleti elasticitu a pevnost, odstraní odumřelé kožní buňky a sjednotí váš tón pleti.

Jak poznáte BHA kyseliny ve složení produktu?

V kosmetice se používají různé typy BHA (beta-hydroxykyseliny), ale ve skutečnosti je velmi málo kyselin, které by se daly přímo zařadit do této kategorie. Nejčastěji se mluví o kyselině salicylové. Nicméně, zde jsou některé z nich, včetně jejich INCI názvů a českých ekvivalentů:

  • Kyselina tropová (Tropic Acid) - Méně známá, používá se pro jemné exfoliační účinky.
  • Kyselina betahydroxybutanová (Beta-Hydroxybutanoic Acid) - Hydratuje a jemně exfoliuje.
  • Kyselina trethokanové (Trethocanic Acid) – Uklidňuje pokožku, mírné exfoliační účinky.

AHA a BHA kyseliny – jaký je v nich rozdíl?

BHA kyseliny jsou příbuzné AHA kyselinám. Ovšem zatímco AHA kyseliny působí ve svrchních vrstvách pleti, tak BHA kyseliny pronikají do hlubších vrstev a dokáží tak pleť lépe pročistit.

Nejznámější BHA kyselinou je tzv. kyselina salicylová, která se získává z vrbové či březové kůry. Stejně jako ostatní BHA kyseliny, i kyselina salicylová odstraňuje nadbytečný kožní maz a využívá se při péči o aknózní pleť.

Pokud nejste na přípravky s BHA kyselinami zvyklí, měli byste nejprve zvolit přípravky s jejich nižší koncentrací a aplikovat je nejprve jen dvakrát týdně. Pokud na ně vaše pleť bude reagovat bez podráždění, můžete je začít aplikovat častěji a naplno využívat jejich pozitivních účinků.