Kyselina alfa linolenová

Kyselina alfa-linolenová (ALA) je nedílnou součástí skupiny látek nazývaných omega-3 mastné kyseliny. Tyto látky jsou pro lidské tělo nezbytné, nicméně si je tělo není schopné samo vytvořit, a proto je musí získávat z potravy. Kyselina linolenová je klíčová pro správnou funkci buněčných stěn a zajišťuje potřebnou energii pro řadu životních procesů v těle.

Kyselina alfa-linolenová se nachází v různých typech potravin. Nejčastěji se vyskytuje v semenech lnu, konopí, dýně, v chia semínkách, vlašských ořeších a pak také v lněném, řepkovém či sójovém oleji. Dobrým zdrojem této kyseliny jsou také ryby jako například losos a makrela.

Doporučená denní dávka kyseliny alfa-linolenové se u dospělých pohybuje kolem 2 gramů a zařazením výše uvedených potravin do jídelníčku můžete snadno pokrýt svůj denní příjem ALA z přirozených zdrojů.

Alfa-linolenová kyselina má celou řadu pozitivních účinků, mezi nimi například:

  • Podporuje zdraví srdce a cév: ALA přispívá k regulaci srážlivosti krve a udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.

  • Redukuje záněty: Díky svým protizánětlivým vlastnostem může ALA pomáhat snižovat zánětlivé procesy v těle a tím přináší úlevu u různých typů zánětlivých onemocnění.

  • Zlepšuje funkci kloubů: Konzumace ALA může snižovat bolesti a otoky spojené s artrózou a podporovat lepší hybnost kloubů.

  • Podporuje činnost mozku: Kyselina alfa-linolenová je důležitá pro správnou funkci buněčných membrán v mozku, její příjem může mít pozitivní vliv na kognitivní funkce a celkovou duševní pohodu.

  • Zdravé trávení: Konzumace ALA může přispívat k prevenci a léčbě poruch tlustého střeva, jako je například syndrom dráždivého tračníku nebo Crohnova choroba.

  • Podporuje imunitní systém: ALA pozitivně ovlivňuje náš imunitní systém, což může pomoci při boji proti infekcím a nemocem.

  • Celkové zdraví a pohoda: Pravidelná konzumace alfa-linolenové kyseliny může přispět k celkovému zdraví a pohodě, a to díky svým komplexním prospěšným účinkům na organismus.

Pro své vlastnosti je alfa-linolenová kyselina také používána v kosmetice. Prospívá zdravému růstu vlasů, a proto ji najdete jako podpůrnou látku například ve vlasovém toniku pro muže značky Dr Jackson. Toto tonikum efektivně podporuje regeneraci vlasových buněk, stimuluje růst vlasů a pomáhá proti jejich vypadávání.